Osoby a osobnosti

Roman Vavro, hovorca a poradca

Roman Vavro.png

Roman už v detstve staval prvé rádiá, zosilňovače a začal „loviť“ vzdialené rozhlasové stanice, až sa dostal k rádioamatérskemu vysielaniu, ktoré ho odvtedy sprevádza životom. V mládežníckej kategórii vysielania na krátkych vlnách bol viackrát vicemajstrom Slovenska a v posledných rokoch je opäť členom rádioklubu OM3KII. Dlhé roky pracoval na Telekomunikačnom úrade SR, najskôr na meraní a kontrole vysielačov, zisťovaní rušenia a nelegálnych vysielačov. O niečo neskôr sa stal hovorcom úradu, a to na dlhých 22 rokov. Bol tiež šéfredaktorom úradného Vestníka, prednášal na konferenciách, pracoval v odborných národných a medzinárodných pracovných skupinách. Hovorcom a poradcom Telekomunikačnej únie a jej členov je od roku 2022.


Michal Rybárik, predseda predsedníctva

michal-rybarik.jpg

Michala v detstve zaujala spájkovačka a medzi mladými elektronikmi bol niekoľkokrát majstrom republiky. Na osembitových počítačoch sa naučil programovanie a v 90. rokoch s prvými modemami prevádzkoval BBS a uzol sietí Fidonet a Ultranet. Bol správcom uzla jedného z prvých slovenských ISP, založil prvé slovenské rádio vysielajúce cez internet, bol tiež šéfredaktorom a programátorom internetových serverov o hudbe, kultúre a mobilnej komunikácii. Podieľal sa na správe a bezpečnosti sietí a IT systémov pre malé aj veľké firmy a štátnu správu. Od roku 2003 riadil vývoj firmvéru pre rádiové zariadenia, na ktorých vybudovali svoje siete mnohí vznikajúci ISP na Slovensku, v Česku i ďalších krajinách. Je spolumajiteľom spoločností so zameraním na telekomunikácie a IT, priaznivcom open-source a (spolu)autorom mnohých softvérových projektov. Je lídrom spoločnej platformy pre MVNO v SR a ČR - Unimobile. Spoluzakladal Asociáciu lokálnych poskytovateľov internetu - dnešnú Telekomunikačnú úniu SR, a od roku 2011 je jej predsedom.


Radovan Jakubko, podpredseda predsedníctva

Rado-Jakubko.jpg

Rado už počas základnej vojenskej služby vyhral s trojčlenným tímom celoslovenskú súťaž v spájaní rádiových staníc komunikujúcich v morzeovke a podieľal sa aj na zrenovovaní výškového vojenského radaru na letisku v Košiciach. Učarovala mu rádiová komunikácia, no okrem nej sa venoval aj zabezpečovacím systémom. Po nástupe internetu začal spájať ľudí so svetom komunikácie najprv ako produkt manažér v spoločnosti IES, neskôr v spoločnosti SWAN ako sieťový inžinier, a následne aj ako network designer v medzinárodnom tíme Orange Business Services. Napokon sa rozhodol vymeniť zamestnanecké istoty a benefity za dynamický život podnikateľa ako spoločník a konateľ spoločnosti PRESNET, ktorá buduje a poskytuje vysokorýchlostné siete a v ktorej pôsobí aj ako sieťový inžinier a konzultant. Podpredsedom TÚSR je od roku 2024.


JUDr. František Buhla, právnik a advokát

frantisek-buhla.jpg

Po ukončení Právnickej Fakulty na UPJŠ Košice od roku 1997 pôsobil ako právnik vo VSŽ Košice, a.s., od roku 2001 bol riaditeľom právneho odboru. V rokoch 2003 a 2004 absolvoval doplnkové štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe v odbore Európske právo. Pôsobil ako prokurista v spoločnosti vlastniacej a prevádzkujúcej prémiové a luxusné hotely (Grand Hotel Kempinski High Tatras, Hotel Baltschug Kempinski Moscow, Crowne Plaza Bratislava, Double Tree by Hilton Košice). Vo svojej advokátskej kancelárii poskytuje klientom kvalifikovanú právnu pomoc a poradenstvo vo všetkých odvetviach slovenského právneho poriadku. S dnešnou Telekomunikačnou úniou a jej členmi spolupracuje a zastupuje ich záujmy od roku 2012.